sõna vägi
Sõnad „tervis, terve ja tervik“ on sama tüvega ja on lihtne järeldada, et tervis on ihaühe terviklik seisund, mitte vaid valu või mõne muu kaebuse puudumine.
Tervis algab mõtlemisest. Mitte selles tähenduses, et piisab vaid korraks mõelda ja kohe saan terveks, vaid selles, et tunnetada ja teadvustada, mis on minu väärtused ja prioriteedid, mulle tegelikult tähtis, mille eest mina vastutan ja millesse ma panustan. Seega tunnete, mõtlemise ja tegude kooskõla.
Sümptom on keha appikarje: “Midagi on korrast ära, sa teed mulle liiga, aita mind.” Nende eitamise ja tabletiga mahasurumisega sageli vaid süvendame häiret.
Targem oleks aeg maha võtta, puhata ja teadvustada, mida ma olen valesti teinud, mida edaspidi tegema peaksin ja oma eluviisi vastavalt sellele muuta.
Oma tervisele panustamine tähendab eelkõige sobivat
– töö ja puhkuse vahekorda, sh uni
– toitumist, sh vesi
– füüsilist koormust,
– emotsionaalset ja sotsiaalset heaolu, sh. suhted, hoiakud, eesmärgid, väärtushinnangud ja stressi reguleerimine.
Hapnik, hingamine
Kui inimene võib olla söömata umbes 3 nädalat, veeta 3 päeva, siis hapnikuta vaid loetud minutid. Organism on nagu keemiavabrik ja enamus reaktsioone vajab hapnikut. Inimene on olnud väljas palju rohkem, kui viimased 50-100 a. Siseruumides võib õhu koosseis muutuda. Väljas, eriti metsas ja mere ääres on rohkem hapnikut ja ka osooni. Mugava elu tõttu me hingame pindmiselt, harva hingeldame, et kogu kops töötaks. Igapäevane tubade tuulutamine ja hingamisharjutused on vajalikud.
Vesi
Enamus reaktsioone organismis vajab vett, seega piisavalt puhast vett on eluks hädavajalik. Hulk sõltub jälle tingimustest, sh. temperatuur, füüsiline koormus, toit jt. 1-1,5 l puhast vett päevas on kindlasti vajalik. Klaas vett peaks olema hommikul esimene asi, päeva jooksul on parem juua sageli lonksude kaupa.
Töö ja puhkus, pinge ja lõõgastus, uni nende sobiv vahekord
Erinevates tingimustes, sh. vanus, ilm jne on need erinevad. Rusikareegel: kui oled väsinud, puhka, aga teisiti kui see, millest oled väsinud. Kui füüsilise töö tegijal ja sportlasel on vast vaja lamada, muusikat kuulata vms, siis vaimse töö tegija peaks aga liikuma, füüsiliselt pingutama. Viimasel ajal on väga paljudel unehäired ja tablett ei ole parim lahendus, eriti pikaajaline. Päevaražiim, toit (eriti õhtune), jalutukäik, hingamisharjutused, muusika jne on olulised.
Füüsiline koormus
Inimene on aastatuhandeid palju liikunud, kuid see on oluliselt vähenenud viimastel aastatel: füüsilise töö osakaal oluliselt langenud, käiakse vähem. Füüsiline koormus see tõstab lihaste toonust, parandab südame ja hingamiselundite tegevust, vabanevad endorfiinid, paraneb verevarustus ja liigeste liikuvus. Oluline on ka lihaste venitamine, mis vähendab pingeid ja sellega parandab verevarustust. Ei ole vaja pikki ja väsitavaid trenne, piisab, kui iga päev midagi teha, sh nii vastupidavust (aeroobset), jõudu, painduvust ja venitusi.