ELU KUTSE

Elukutse on midagi hoopis enamat, kui lihtsalt mingit tööd teha. Elukutse on eesti keeles eriti tähenduslik sõna: elukutse – elu kutse! Milleks oled siia kutsutud, ilma sündinud, mis on sinu ülesanne, missioon. Mis on see, mis pakub rõõmu, rahuldust, kus saaksid oma tahet, annet, potentsiaali realiseerida.

Karjäärgi võib olla mitmesugune: tavamõttes ametiredelist või trepist üles juhtivale kohale, võib olla ka horisontaalne, kus primaarne on olla võimalikult hea (ja tunnustatud) eriala spetsialist ja ametiredel on kõrvalise tähtsusega. Aga võib olla karjäär hoopis „allapoole“, s.o. sügavuti minek mingis kitsas või spetsiifilises lõigus, nagu seda teevad teadlased ja kitsaste erialade spetsialistid. Kunagi üks tudeng rääkis „Eneseteostuse“ koolitusel, et teda vaevab korduv unenägu, kus tema karjäär läheb allapoole, samal ajal kui mehe oma läheb üles. Ja kuna mehel läkski kõik hästi, siis ta sai sellest kinnitust ja ootas nüüd, millal temaga midagi halba juhtub. Kuid selle koolituse käigus sai ta asjast hoopis teisiti aru: ta tahtis saada psühholoogiks ja nüüd sai ta taipas, et see ongi sügavuti minev töö. mat, kui töökoht. See on midagi, mida sa tahad, mis paneb silma särama, milllele pühendud ja mille kohta võid öelda, nagu paljud edukad ja igati tunnustatud inimesed ütlevad: „Ma lihtsalt teen, mida ma tahan ja mulle veel makstakse ka selle eest.“ See on nagu Elu kutse, oma mission siin ilmas.

Seepärast oleks hea ja kasulik ennast, oma tahtmisi, kirge ja rahulolu pakkuvaid …. kaaluda ja analüüsida. Õige elukutse valik on hea vundament oma „karjäärimaja“ ehitamiseka ja hilisemaks rahuloluks. Teiste soovitused on ikkagi TEISTE soovitused ja käivad eelkõige nende, mitte sinu kohta. Seepärast on mõistlik vestelda nii oma heade tuttavate ja sõpradega, kes sind tunnevad ja nende elukutsete esindajatega, mille vahel mõõduvõtmine käib, kuid otsus tuleb ikkagi endal teha.

Tasub meeles pidada, et ka sama elukutsega on võimalik väga erinevatel kohtadel töötada. Kui piisavalt analüüsi- ja sünteesivõimet ning fantaasiat jätkub, siis on võimalik ühitada ka esmapilgul väga erinevaid soove. Kui näiteks meeldib mood ja teater, siis neid kahte saab ühendada töötades teatris kostümeerija või õmblejana, kui autoga sõita ja lennukid, siis auto- või bussijuhina lennuväljal, kui söögitegemine ja meri, siis kokaks laevale jne. Seega ei pea alati olema valik see või teine, vaid tuleks otsida võimalusi nii kaua, kui leiad, et see ja teine.