ENESEKEHTESTAMISEST

 

Enesekehtestamine – kuum teema. Kus seda saab õppida? Kuidas seda teha? Minu arvates veel olulisem, kui KUIDAS ennast kehtestada, on MILLAL seda teha.

 

Vahel püüab keegi ennast kehtestada kogu aeg, ka pisiasjdes, mis ei ole talle endale tegelikult üldse olulised. Saab oma tahtmise ja siis tuleb arusaamine „Aga milleks mul seda vaja oli?“ Sel juhul ta tahab pigem teist võita. Ta ei tea sageli isegi, mida ta tahab, tegelikult vajab. Kui ta kulutab oma energia ja tahte pisiasjdele, siis suurteks ja olulisteks seda ei jätku. Nõud on küll pestud ja asjad riiulil sirges rivis, kuid kodus valitseb ükskõiksus ning soojust, austust ja armastust seal ei ole.

 

Mis on olulisem, kas see, et teine peseks ise oma nõud ja paneks asjad just nii nagu mina tahan või see, et ta oleks minu jaoks olemas, meil oleks koos hea olla? Kas see, et kolleeg pakuks ka mulle kohvi või et ta panustaks ühistesse töödesse maksimaalselt?

 

Nii tulebki iga kord otsustada, mis või kes on mulle praegu praegu tähtsam ja seda taodelda. Teisejärgulistele ei ole mõtet keskenduda, las need lähevad omarada.

Näiteks istekoht lennukis. Lendame kehekesi, mulle meeldib akna all istuda, aga kahte kõrvuti kohta, et üks oleks akna all, ei ole. Mida teha? Ühest vastust ei ole. Vahel on tähtsam üks, vahel teine. Helsingisse või Kopenhaagenisse lennates ei ole vaade mulle oluline. Kui aga lendan üle Alpide või Gröönimaa, siis on, vahel isegi väga. Samuti on kaaslasega: pulmareisile minnes tahan kindlasti oma kaasa kõrval istuda. Vahel ei ole kolleegi kõrval istumine oluline, vahel aga on, näiteks kui on veel vaja  läbirääkimiste teemasid arutada või mingit ettekannet viimistleda.

Samuti on teatris või kinos, vahel on olulisem, kellega lähen, teinekord, mida vaatama läheme.

 

Ennast tuleks kehtestada enda jaoks tähtsates asjades. Selleks tuleb aga teada, mida ma siis tegelikult tahan, mis on mulle oluline.

Kuidas aru saada, mis on tähtsam? Kuulake ja uskuge oma südant ja kõhutunnet. Kumma puhul hakkavad silmad särama? Või istuge, pöörake tähelepanu oma hingamisele, lõõgastage keha, vaigistage meeled ja siis kujutage, et ühel käel on üks ja teisel teine võimalus. Jälgige, kuidas käed liiguvad, kumb kaalub teise üles. Ning siis usaldage ja järgige seda, mida keha teile ütleb.