kodust välja
Inimene on sotsiaalne olend ja vajab suhtlemist. Vanglas on üksikkong raskem karistus, kuigi suures võib ohtlikum olla.
Vanemas eas, kui lapsed elavad oma elu ja tööl ei käi, on tavapärast suhtlemist ja põhjust kodunt välja minna vähem.
Üks suhtleb ükskõik kellega, et mitte endaga olla. Pindmine suhtlemine ei paku rahuldust ja ta kannatab sisimas üksinduse all. Teine valib väga, kellega ja kuidas suhelda, kriteeriumid võivad olla meeldimisest ja ühishuvist kasulikkuse ja staatuseni.
Kas taastada vana suhtlusring või leida uus?
Teadvusta, mida tahan: tass teed ja jutu ajada; noorust meenutada; huvikaaslasi, et vestelda, kuskil käia ja koos teha; uut õppida; usaldada ja tuge saada; hoolitseda/juhendada; elukaaslast leida – ja siis tegutse vastavalt.
Räägi poes, bussis, polikliinikus võõrastega mittemillestki: kell, ilm, tee kompliment, et julgust ja suu lahti saada. Laena naabrilt soola, tikke, tagasi viies võta kaasa kook, shokolaad jne. Ilmselt kutsutakse sisse, sul põhjust ta endale külla kutsuda.
Otsi üles vanad kirjad, aadressid, telefoninumbrid. Pole midagi rääkida on peale kooli, reisi vms. mälestuste? Proovi, võta risk, helista, kirjuta. Kui teine ütleb, et praegu ei ole aega, ära solvu, võib ju nii olla. Ütle: „Hästi, helistan teine kord.“ või „Parem helista ise (anna telefoni number!), kui aega on, oleksin rõõmus.“ Kui kordub? Helista teisele.
Uuri, mis toimub lähikonnas (raamatukogu, muuseum, rahvamaja, linna-ja vallavalitsuse jt.): loengud, kohtumised, loodusretked, ekskursioonid, kursused, ringid, MTÜ-d, naiste, eakate, teise nooruse klubid. Mine, teistele meeldib, miks mitte sulle. Algul piisab, et mõne tere ja head aega ütled. Alusta sellest, kes avatum suhtleja ja paistab teemast rohkem teadvat, küsi midagi, tunnusta ta teadmisi. Teine kord julgem minna ja jätkata. Küll leiad, kellega tutvuda. Kui esimene kord ei meeldi, käi paaril veel, see võis olla juhus või sa ei olnud valmis.
Koer on hea abiline, teise koeraomanikuga on lihtsam (alusta koerast!) vestlust alustada. Koerte ja kasside varjupaigas saad head teha ja ka rääkida. Mõnes kohas käiakse linnulaulu kuulamas. Meil pole levinud pargipingil puhata, aga proovi. Mine trenni – kepikõnni ajal saab rääkida, naisvõimlemine, jooga, bassein ja vesivõimlemine.
Arvuti pole ammu noorte mänguasi. Raamatukogus õpetatakse arvutit kasutama ja Facebook´i kontot tegema. Kui arvuti olemas ja oskad kasutada, siis lihtsam. Facebook´is leiad sarnaste huvidega gruppe, kellega liituda. Algul loed, siis „Like, kommenteer, jaga“ ja varsti kirjutad, mida tahad. Võid leida, kellega rohkem suhelda, lisa sõbraks, kirjuta sõnum. Virtuaalsest sõprusest saad teha sammu tavaellu. Internetis palju foorumeid ja tutvumisvõimalusi.
Need on vaid mõned näited, „Ära unista elust, vaid elusta oma unistused.“