tööst
Miks inimesed käivad tööl?
Kui seda küsida, siis enamusele tuleb esimesena meelde raha. Kuid see ei ole sugugi ainus ja sageli mitte peamine põhjus.
Kunagi ühel nõustamisel vastas töötu T., et raha ja kui ma küsisin, mis veel, siis vaatas ta mind arusaamatult. Peale väikest selgitust ja mõtlemist kirjutas ta veel ja veel, kuni sai tublisti üle 10. Siis hakkas ta vähemtähtsaid maha tõmbama, kuni järgi jäi üks, kõige tähtsam – olla kellelegi vajalik. Ta oli mitu kuud tööta, hiljuti lahutanud, lapsed suhtlesid rohkem abikaasaga ja nii tundis ta end väga üksikuna ja absoluutselt mittevajalikuna.
Saatuse tahtel kohtus T mõne päeva pärast ühe inimesega, kes rääkis, et tema sõbranna otsib kedagi, kes võiks tema hiljuti ratastooli jäänud õega iga päev paar tundi väljas käia. Siis küsis naine, kas ta teab kedagi, kel oleks aega ja tahtmist. Nüüd vastas T, et tegelikult ta teab küll üht sellist, kel oleks seda vaja tööd, et see inimene on siinsamas. Ta võttiski selle pakkumise vastu. T. tundis, et teda vajatakse, tema enesehinnang paranes, ta sai tagasi veidigi julgust ja mõne kuu pärast leidis ta täiskohaga tööle.
Need põhjused võivad elu jooksul mitu korda muutuda. Noored lähevad tööle, et tunda ja näidata „Ma olen iseseisev, täiskasvanud“. Üliõpilased töötavad, et maksta õppemaksu, õppimise ajal elada või selleks, et õpitavat eriala seestpoolt tundma õppida, näha, mis teda pärast ees ootab. Peale kutse- või kõrgkooli lõpetamist tahaks oma teadmisi ja oskuseid rakendada, kogemusi omandada. Siis oma potentsiaali realiseerida, areneda, võimalikult head karjääri teha. Kui naine on olnud mitu aastat lastega kodus, siis ta tahab sageli eelkõige kodust välja, teiste hulka. Vanemad inimesed tahavad tööd teha, et tunda end jätkuvalt väärtuslikena, oma kogemusi jagada.
Need on vaid mõned näiteid, tegelikult on neid veel. Kui ma karjäärinõustamisel palun üles lugeda vähemalt 10 põhjust, miks inimesed tööl käivad, siis alguses saan vastuseks kummalise pilgu, siis küsimuse: „Nii palju? Mina küll üle 2-3 ei tea“, aga tavaliselt tuleb 10 täis, sageli ka rohkem.
Enne kui asuda tööd otsima, tuleks endale selgeks teha, miks ma praegu tahan tööle minna. Ja siis vastavalt sellele otsida. Kui keegi mõtleb, et tal on vaid 1 põhjus – raha, siis ei ole mõtet oodata, et saab lisaks ka meeldivad suhted ja vaba töögraafiku. Kui keegi tahab kodunt välja ja talle on esmatähtis hea seltskond, siis peaks ta arvestama pigem väiksema palgaga. Mida ausam oled enda ees, seda lihtsam on otsida. Põhiline on selgeks teha, mis on praegu kõige tähtsam ja siis selle järgi tööd otsida.
Vahel küsitakse, kuidas potentsiaalsele tööandjale meeldida, et ta mind valiks. Kui sa aga vestlusel ei räägi endast, vaid sellest, mida arvad, et teisele võiks meeldida, siis petad sa ju kahte inimest, teda ja ennast. Ta hakkabki sinult ootama seda, mida rääkisid, kuid see ei ole ju sina, vaid keegi hoopis teine, kes sinu arvates oleks pidanud vastama tööandja /ülemuse soovidele. Kaua teeselda on raske. Vahel tööandja räägib, et ta vajab näiteks iseseisva mõtlemise, loova suhtumise ja arenemisvõimelist töötajat, kuid tegelikult vajab distsiplineeritud, täpset ja kohusetruud käsutäitjat. Sel juhul on mõlemad ju petnud, vastastikused ootused-lootused ei vasta tegelikule, pettumus, pinged kasvavad ja lahkuminek on paratamatu.
Seepärast on kasulik kõigepealt endale selgeks teha oma soovid alloleval teljel:
välistatud ei meeldi, minu jaoks mulle tahan
aga vahel võin ükskõik meeldib kindlasti
-10 -8 -6 -4 -2 0 -2 +4 +6 +8 +10
Kõigepealt pane paika +10, olgu siis selleks palganumber, paindlik töögraafik, vabad nädalalõpud ja pühad ajal, lähetused, iseseisvus, võimalus ise otsustada või hoopis see, et ma ei peaks midagi otsustama, täidan vaid käsku ja reegleid.
Muide, see viimane võib olla vahel vägagi oluline. Hiljuti kohtasin üht tuttavat, kes rääkis, et ta teeb praegu väga lihtsalt ja täiesti mõttevaba tööd, täpselt kell 17.00 paneb ukse kinni ega mõtle enam töö peale üldse. Tegelikult ei mõtle ta ka töö ajal palju tööst, lihtsalt teeb. Ta nimelt kirjutab praegu raamatut ja mõtted on kogu aeg hoopis seal. Suurepärane valik, eks ju!
Kui inimene käib tööl ainult raha pärast, ei ole selles midagi halba, kui ta teeb seda teadlikult. Ta ei pea olema sugugi piiratud isiksus, sest tema elus võib olla tähtsam kas mingi hobi, lapsed, reisimine vms.
Kui endale selgeks teha, et selleks, et saada +10, on vaja teha vahel -5 ja päris tihti -2, siis -5 ei olegi enam nii hull ja -2 muutub nii +10 osaks, et seda enam ei pane tähelegi. Piltlikult, kui tahad head õhtusööki teha, siis näit. kartulite koorimine, sibula hakkimine või nõude pesemine käib ka asja juurde, kuid need kõik on maitsva toidu lahutamataud osad.
Oluline on, millele keskenduda! Kõigepealt aru saada, mis on praegu minu jaoks kõige tähtsam põhjus ja siis sellest lähtuvalt tegutseda. Elu muutub, vajadused, eesmärgid, põhjused muutuvad ja siis tuleb teha vastavalt sellele uus valik.
“Psühholoogia Sinule”