Empowerment

Elus on õnnelikuks olemiseks tihti vähe, kui teha samu asju üha paremini ja rohkem. Sageli on vaja teha hoopis teistmoodi või isegi täiesti teisi asju!

“Empowerment”, autoriteks on Gail Staub ja David Gershon. Eesti keeles oleks parim vaste “väestumine”, oma väe juhtimine. Raamatu tõlkimisel kasutasime aga “Enese teostamine”, sest siis paremat ei leidnud.

Empowerment keskendub oma unistuste, tõeliste soovide elluviimisele, eesmärkide saavutamisele ja erineb selle poolest probleemide lahendamisele suunatud meetoditest. Probleemile ei pöörata suurt tähelepanu, see küll määratletakse, sageli leitakse ka põhjus, kuid keskendutakse oma tõelise tahte, eesmärgi saavutamisele.

Sobib inimestele, kes tahavad ennast ja oma elu oluliselt muuta, on selleks valmis endaga tõsiselt („tõsine“ ei tähenda sugugi morni või tusast, vaid järjekindlat) tööd tegema, ennast uurima, hindama ja muutma. See on põnev, rõõmutoov, üllatusterohke, kergendav protsess.

Tõsi, vahel tuleb tagasilööke, ka pisaraid, kuid oma tee jätkamine või vahel ka teadlik muutmine toovad tavaliselt kergenduse ja tulemus on seda väärt. Raskustesse tuleks kergemalt (see ei ole kerglane!) suhtuda ja võtta kui võimalust kas teha uutmoodi või …. teha hoopis midagi muud.

Palju on visualiseerimisi, mis aitab saada kontakti oma mitteteadvustatud ja varjatud / allasurutud soovidega ja võimaldab teadvustada:

  • mida ma elus tegelikult tahan, vajan,
  • miks ma seda ei saa, millised on mu piiravad uskumused,
  • kuidas piiravad uskumused muuta edasiviivateks,
  • mida ma peaksin tegema, et oma elu muuta selliseks, nagu ma seda tahan.

Empowerment hõlmab seitse valdkonda: emotsioonid, suhted, keha, töö, raha, seksuaalsus, vaimsus. Igas valdkonnas saab teadvustada oma tegeliku soovi, looma sellest täpse kujutluse, sõnastama afirmatsiooni, avastama oma takistavad uskumused, muuta need toetavaks ja kavandada sihileviiv tee.

Peale koolitust saab igaüks otsustada, millisega teemaga tema tahab alustada ja tööd teha.

Enese teostamine on 3-päevane koolitus. Võib teha ka 2 päeva, aga siis jääb osa teemasidläbimata.

Empowerment osi kasutan vahel ka individuaalses psühhoteraapias.